10.11.2023r. Apel patriotyczny z okazji Święta Niepodległości

"Jakimkolwiek podążysz szlakiem,

zawsze bądź dumny z bycia Polakiem!"

11 listopada to data walki o wolność, symbol wiary i miłości a nade wszystko zwycięstwa. Uczniowie kl. VI-VII pod opieką wychowawczyni Pani Małgorzaty Marciszewskiej przedstawili uroczysty apel patriotyczny. Podczas występu artystycznego obecni byli uczniowie naszej szkoły, Pani Dyrektor Katarzyna Piątkowska-Sawczuk oraz nauczyciele. Recytując poezję wojenną i śpiewając pieśni patriotyczne przedstawione zostały losy Polski i Polaków w walce o niepodległość i suwerenność. Zrozumienie trudniejszych treści dla najmłodszej społeczności szkolnej umożliwił taniec patriotyczny w wykonaniu uczniów kl. IV-V przygotowany pod okiem Pani Martyny Furman. Po zakończonym występie artystycznym uczniowie i nauczyciele przystąpili do akcji "Szkoła do hymnu", odśpiewując dumnie, zachowawszy postawę patriotyczną, Hymn Narodowy.

Apel z okazji Święta Niepodległości był wyjątkową okazją do głębokiej refleksji nad historią oraz współczesnością naszego kraju. Jednocześnie był on pouczającą lekcją historii i patriotyzmu pielęgnującą polską kulturę i tradycję oraz rozwijającą poczucie przynależności narodowej.

"I cóż powiedzą tomy słowników,

Lekcje historii i geografii,

Gdy tylko o niej mówić potrafi

Krzal bzu kwitnący i śpiew słowików.

Gdy jej granice znajdziesz na mapach,

Ale o treści, co je wypełnia,

Powie ci tylko księżyca pełnia

I mgła nad łąką, i liści zapach.

Pytasz się synu, gdzie jest i jaka?

W niewymierzonej krainie leży.

Jest w każdym wiernym sercu Polaka.

Co o nią walczył, cierpiał i wierzył.

W szumie gołębi na starym rynku,

W książce poety i na budowie,

W codziennej pracy, w życzliwym słowie,

Znajdziesz ją w każdym dobrym uczynku.

Antoni Słonimski